מידע ומאמרים

מה כדאי יותר - דירה או פנסיה?

 

שאלה חשובה ומעניינת אשר מלווה פורשים רבים היא באיזה השקעה לנהל את החסכונות אשר אמורים להבטיח את הכנסותיהם השוטפות בשנים הבאות ואת בטחונם הכלכלי גם במקרים של הוצאות חריגות עבור צרכים מיוחדים.

להמחשת הנושא הרי דוגמא של משה, נשוי בן 67, אשר פרש לאחרונה מחברת הייטק לאחר 30 שנות עבודה וריכוז כלל חסכונותיו הנזילים מסתכם לכ-3 מיליון ₪. בסכום זה הוא מעוניין לקנות דירה בת"א אשר להערכתו תקנה הכנסה חודשית של כ- 6,000 ₪ נטו, שזו בדיוק יתרת ההכנסה החודשית החסרה לו בתזרים השוטף, נוסף לפנסיה שלו ושל אשתו.

גם לאלי, חברו לעבודה של משה, אשר נמצא בסטטוס זהה ופרש יחד איתו מהעבודה, יש כ-3 מיליון ₪ בחסכונות פנויים מהם הוא צריך לייצר תוספת הכנסה ממועד פרישתו.
לאלי לעומת משה, יש חשש מההשקעה בדירה מאחר ויש שיח רב על כך שמחירי הדיור גבוהים מאוד כעת.מהניתוח שאלי עשה לעצמו, הוא הגיע למסקנה שהרבה מהפרמטרים, עליהם מתבסס משה בהערכותיו עשויים להשתנות לרעה, כגון: דייר בעייתי, שינוי במחיר השוק של שכ"ד, מצב שהדירה לא מושכרת, הוצאות הכרוכות בתחזוקת הדירה, מיסוי וכד'. וסביר כי בשנים הבאות, גם אם לא בשנה שנתיים הקרובות, מחירי הדיור יתייצבו מעט, מה שעשוי לגרום אף לירידת ערך של השקעתו בנוסף לצורך בטיפול ותחזוקה בה כרוכה השקעתו לאורך השנים.

האלטרנטיבה שהוצעה לאלי היא להשתמש במוצרי חסכון סולידיים עם פיזור נכסים מגוון אשר לא יהיו מושפעים באופן דרסטי מבעיה של סקטור נקודתי או השקעה ספציפית. החלופות למוצרי השקעה מסוג זה הינם באמצעות פוליסה פיננסית בחברת ביטוח או השקעה בקופת גמל לפי תיקון 190.      
מוצרי השקעה אלה כוללים שילוב של נכסי נדל"ן מגוונים בפרוייקטים למגורים ולמסחר, המניבים תשואות רב שנתיות גבוהות מהשקעות לדירות מגורים בארץ. וכוללים נכסים מניבים שונים, כגון פרוייקטי תשתיות, הלוואות עם בטחונות בשיעור גבוה והשקעות מסורתיות מסוג מניות ואג"ח עם פיזור לתחומים שונים וממקומות רבים בארץ ומהעולם. ובנוסף מוצרים אלה מקנים יתרונות של דחיית מס רווחי הון למועד מימוש הכספים ודמי ניהול הנמוכים מהנהוג במוצרי השקעה אלטרנטיביים דוגמת תיק השקעות.

אלטרנטיבה נוספת היא רכישת קצבה פטורה ממס, המובטחת באמצעות חברות הביטוח בארץ בתנאים המוגדרים מראש. כך לדוגמא יכול אלי לקבל בגין מחצית מהשקעתו (בסך 1.5 מיליון ₪) קצבה חודשית של כ- 7,500 ₪ (נטו) לכל ימי חייו ולתקופה מינימלית של 20 שנים כהבטחה למוטביו. או לחילופין קצבה חודשית של כ- 6,500 ₪ לכל ימי חייו ולכל חייה של רעייתו ולתקופה מינימלית של 25 שנים, כהבטחה למוטביו.    
אלטרנטיבה זו, מעבר להיותה חלופה המבטיחה לאלי את יתרת התזרים החודשי הנדרש לו לתקופה ממושכת תוך שמירת ערכה ובסיכון ותלות נמוכים ביחס להשקעה בה בחר משה, אף מאפשרת לאלי להשקיע מחצית מחסכונותיו באופן יעיל ולטווח ארוך, ללא מעורבות וטרחה אישית ובמידת הצורך להשתמש בחסכון לכל מטרה, גם אם אינו מתכנן מראש או צופה אותה בשלב זה.

ניתן לראות כי לאו דווקא ההשקעה האינטואיטיבית מבחינת רבים של דירה להשכרה היא זו שמייצרת את היציבות והבטחון הנדרשים של תזרים הכנסה קבוע ממועד הפרישה ולאורך שנים ארוכות.

 

חזרה >

 

רוצים לשמוע פרטים נוספים?

אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר ולקבל מידע מקיף על כל השירותים שאנחנו מציעים